همگام با نیاز بازار و در راستای اهداف عالی تحقیق و توسعه، گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز به تولید محصولات نوینی پرداخته است.

تیرآهن نیمه سبک با استاندارد ISIRI ۱۶۳۴۸
تیرآهن نیمه سبک از سایز ۱۲ تا ۲۰ با شماره استاندارد ۱۶۳۴۸ به عنوان نخستین استاندارد دانش بنیان کشور، دستاورد خلاقیت و پژوهش متخصصین گروه ملی صنعتی فولاد ایران با همکاری اساتید دانشگاه های شهید چمران و خواجه نصیر و پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ایران با ۱۵ درصد وزن کمتر و ۲۰ درصد استحکام بالاتر نسبت به تیرآهن های IPE  معمولی برخوردار است.
کنترل پارامترهای استاتیکی با پایش ۱۰۰ درصد محصول هنگام تولید به منظور اطمینان از ایمنی، صحت عملکرد و قابلیت تحمل بارهای ایستایی انجام می شود:
کنترل نسبت ابعاد عرض بال به ضخامت بال
کنترل نسبت ارتفاع به ضخامت جان
کنترل میزان ممان اینرسی در محدوده مجاز
مالکیت معنوی اختراع تیرآهن نیمه سبک به شماره ثبت ۶۰۶۲ متعلق به گروه ملی صنعتی فولاد ایران می باشد.

لوله های GREEN PIPE درون چاهی
لوله های مغزی حفاری (درون چاهی) از انواع لوله های فولادی بدون درز است که در استخراج نفت خام کاربرد فزاینده ای دارد.
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و نیل به خودکفایی صنعتی، ابتدا مطالعات و محاسبات اولیه به منظور تعیین آنالیز خاص شمش مورد نیاز انجام و سپس محاسبه و طراحی غلتک ها، پاس نورد، پارامترهای دما و کشش SRM، جهت توليد GREEN PIPE سایز  ½ 4 برای اولین بار در کشور توسط متخصصین گروه ملی صنعتی فولاد ایران با موفقیت اجرا گردید.

مفتول استحکام بالا مخصوص بتن پیش تنیده
استفاده از سیمهای فولادی استحکام بالا در تولید بتن پیش تنیده به طور گسترده ای در حوزه مهندسی، نظیر پلها، سازه های مستحکم، تراورس خطوط راه آهن و ساختمان های بلند کاربرد دارد.
جنس این مفتول از خانواده فولادهای میکرو آلیاژی کروم و انادیوم دار با استحکام کششی بیش از 1300 Mpa و دارای قابلیت شکل پذیری و درصد ازدیاد طول نسبی بیش از ۱۱ درصد است. مواد اولیه این سیم های فولادی را مفتول های فولادی استحکام بالا تشکیل می دهند که تاکنون از خارج از کشور تأمین می گردید.
متخصصین گروه ملی صنعتی فولاد ایران در راستای رفع وابستگی به خارج، باانجام یک تحقیق مشترک با همکاری اساتید انجمن آهن و فولاد ایران، ضمن دستیابی به دانش فنی تولید این محصول استراتژیک، موفق گردیدند کلیه مراحل تولید شمش فولادی،‌ پروسه نورد گرم و عملیات حرارتی آنلاین این مفتول خاص را براساس استاندارد JIS G3506 برای اولین بار در کشور به انجام رسانند.
برخی از مزایای استفاده از سیم استحکام بالا در بتن پیش تنیده بدین شرح می باشد:
ممانعت از بروز ترک خوردگی
وزن کمتر سازه
خیز کمتر به سمت پایین
قابلیت انعطاف پذیری در معماری مفتول استحکام بالا